Spółka czy jednoosobowa działalność - którą formę wybrać?

działalność

Prowadzenie własnej firmy bądź spółki nie jest łatwym zadaniem, a trudności zaczynają się już na samym początku, gdy trzeba podjąć decyzję o formie, w jakiej prowadzona będzie działalność. W Polsce dostępne są różne możliwości i warto rozważyć każdą z nich, by uniknąć skutków niewłaściwego wyboru.

Decyzja o formie prowadzenia działalności – co warto wziąć pod uwagę?

Podjęcie decyzji o formie prowadzenia działalności powinno być oparte o rozważenie wielu istotnych czynników. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj i skalę planowanej działalności – czy będziemy mieli wspólników, ilu potrzebujemy pracowników, jaki będzie zakres odpowiedzialności majątkowej? Bardzo ważny jest także preferowany rodzaj prowadzenia księgowości oraz forma opodatkowania. Dobrze przemyślana decyzja uchroni nas przed wieloma nieprzyjemnymi skutkami i pozwoli zoptymalizować efekty naszych działań.

Indywidualna działalność gospodarcza czy spółka?

Jeśli chcemy sami prowadzić swoją firmę i mieć nad nią całkowitą kontrolę, a skala naszej działalności od początku nie będzie bardzo duża, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie jednoosobowa działalność gospodarcza. Jeżeli jednak w grę wchodzi współpraca dwóch lub więcej osób, najpopularniejszym rozwiązaniem jest działalność w formie spółki. Jakie spółki wyróżniamy w polskim prawie?

  • Spółka cywilna – cechuje się brakiem odpowiedzialności prawnej i możliwością wniesienia własnego kapitału przez każdego ze wspólników, ale także współodpowiedzialnością karną za ich poczynania.
  • Spółka jawna – regulowana jest przez Kodeks spółek handlowych i konieczna jest jej rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym. Odpowiedzialność majątkowa wspólników jest w tym przypadku ograniczona.
  • Spółka komandytowa – jej zaletą jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania finansowe spółki, jednak konieczne jest prowadzenie pełnej, bardziej kosztownej księgowości.
  • Spółka z o.o. – czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Współwłaściciele spółki nie odpowiadają za jej zobowiązania finansowe, a umowa między nimi przyjmuje postać aktu notarialnego. Taka spółka uważana jest za osobę prawną, dlatego powinna mieć także własną obsługę prawną.

Oprócz tych najpopularniejszych rodzajów spółek, wyróżnić możemy jeszcze spółkę akcyjną czy spółkę partnerską. Aby jednak dokonać odpowiedniego wyboru, warto skontaktować się z kancelarią prawną, która wyjaśni nam wady i zalety każdego z rozwiązań, a także zajmie się prawną obsługą takiej działalności.