Blog

koncepcja prawa handlowego

Główne akty tworzące prawo handlowe

Prawo handlowe to zbiór przepisów regulujących działalność gospodarczą, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. W Polsce istnieje kilka kluczowych aktów prawnych, które mają wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Warto zatem poznać te dokumenty, aby móc skorzystać z profesjonalnej obsługi prawnej spółek.

dokument rozwodowy

Jak napisać odpowiedź na pozew?

Otrzymanie pozwu sądowego może być stresującym doświadczeniem, zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia w kontaktach z sądem. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług profesjonalistów, np. prawnika lub radcy prawnego. W tym wpisie wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać odpowiedź na pozew i jakie informacje powinna zawierać.

postępowanie sądowe

Postępowanie sądowe i przedsądowe. Porównanie

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba firm zmagających się z różnymi problemami prawnymi decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych prawników specjalizujących się w reprezentacji firm na drodze postępowania sądowego. Czy warto jednak zawsze stawiać na wystąpienia przed sądem? A co jeśli można dojść do porozumienia jeszcze zanim sprawa trafi do sądu? Warto przyjrzeć się […]

ludzie biznesu

Co zrobić, by efektywniej prowadzić biznes?

Prowadzenie własnego biznesu to zadanie, które wymaga wyjątkowych umiejętności, wiedzy, sporej dozy doświadczenia, a także pasji. Trzeba liczyć się z tym, że będzie wiele przeciwności losu stojących na drodze, w tym m.in. podatkowe obciążenia, niewypłacalni kontrahenci, zawiłości prawne, w których trudno się odnaleźć itd. Dlaczego warto szukać rozwiązań, które sprawią, że zawsze uda się osiągnąć […]

Na czym polega postępowanie egzekucyjne?

Postępowanie egzekucyjne to czynności podejmowane przez strony i organy egzekucyjne w celu zaspokojenia wierzyciela. Podejmowane są głównie wówczas, gdy istnieje konieczność wyegzekwowania od niesolidnego płatnika jego zobowiązań. Możliwe jest przy tym wdrożenie działań prowadzonych na drodze przymusu lub niezależnie od woli dłużnika.

Co wchodzi w skład audytu spółki?

Audyt spółki (due diligence) polega na badaniu stanu przedsiębiorstwa w celu przeanalizowania różnych obszarów działania i identyfikacji potencjalnych ryzyk prawnych i wyeliminowaniu ich konsekwencji. To istotny element każdej transakcji sprzedaży firmy czy jej aktywów. Wnioski z audytu są przydatne podczas podejmowania kluczowych dla organizacji decyzji.